sveikos gyvensenos ritmu logotipas png

Tas amžinas klausimas – ar skiepyti/(is)

Tas nesibaigiantis ir amžinas klausimas – ar verta skiepytis, ar skiepyti savo vaiką?
Savo darbe vos ne kasdien sulaukiu klausimo – ar verta skiepyti savo kūdikėlį. Mūsų mažieji per pirmus savo gyvenimo metus gauna tikrai labai daug vakcinų ir tuo pačiu tikrai daug antikūnių į savo organizmą. Nuo šių metų rugsėjo mėn. įsigaliojo naujas dar daugiau vakcinų papildytas skiepijimo kalendorius.
Dabar per pirmus gyvenimo metus kūdikis gauna antikūnių nuo 10 ligų. Visos šios vakcinos yra kompensuojamos valstybės ir tėvams visiškai nereikia nieko primokėti. Skamba ir atrodo, kad labai daug… Taip, daug, bet vaikų imuninė sistema šiuo metu labai intensyviai vystosi ir jai reikalinga papildoma stimuliacija iš aplinkos. Tokio amžiaus vaikutis vaikų kolektyvo dažniausiai dar nelanko, tad tai puikus imuninės sistemos stiprinimo faktorius. Paaugęs vaikas pradeda lankyti darželius, patenka į naują infekcinių ligų sukėlėjų terpę. Joje mūsų mažylis adaptuodamasis, pradžioje dažnai serga ( kas maždaug 2-3 savaitės ) ir taip sustiprina savo imuninę sistemą. Tik labai retas iš vaikų, pradėjęs lankyti darželį, neserga. Poliklinikoje profilaktiškai patikrinus vaiką ir išlydint į darželį, jau viduje žinau, kad pradėsime dažnai susimatyti kabinete. Ir mano vidinė intuicija dažniausiai būna teisi. Vaikui patekus į vaikų kolektyvą, jo imuninė sistema patenka į visiškai naują infekcinių sukėlėjų terpę arba jų būna tiek daug, kad vaiko imuninei sistemai pradžioje būna šokas.Šokas – kaip su visu tuom susitvarkyti. Pradžia būna sunki, kaip ir daugumoje sričių.
Grįžtant prie privalomo kūdikių skiepijimo, dar labai svarbu pagalvoti – o kas bus jei aš savo vaiko nepaskiepysiu…. Taip, gal jis ir nesusirgs, nes Jūs stiprinsit jam imuninę sistemą visais įmanomais dalykais. Bet… yra porą bet…Jeigu Jūsų vaikas ( užaugęs ar dar vaikystėje, jaunystėje) norės keliauti į tokią šalį, kurioje reikalaujama turėti skiepų pasą? greitai susiskiepyti tikrai nepavyks. Tada skiepijimo kalendorių teks pradėti iš naujo, kaip kūdikiams.
Kitas bet… O ką Jums Jūsų vaikas pasakys, kai jau supras apie skiepijimo reikšmę ar skiepų paso turėjimo naudą? Ar šitoje vietoje nesijaučiate pažeidę vaiko teisę į pasirinkimą?.. Atkreipkite dėmesį, kad praktiškai visi skiepai yra atliekami dar visai mažiukui vaikui, kurį mes laikome ant rankų. Vaikas tuo metu bijo ( dažniausiai ), bet jį saugiai priglausdami prie savęs nuraminame. Pats sunkiausias skiepijimo procesas būna šešiamečių vaikų, kai jie ir rėkia, ir spardosi. Ir tėvai raudonuoja iš gėdos, kad vaikas elgiasi kaip laukinukas, kad muša personalą, klykia, kad nulaikyti jau vienas iš tėvų nebegali, reikia pagalbos. Su paaugliais būna kiek kitaip ( paskutinis skiepas priklauso 15-16 metų amžiuje ). Dauguma jų atsikalbinėja, nesutinka skiepytis, neatvyksta ( nori savarankiškumo nuo tėvų ).
Labai geras komentaras apie skiepų naudą bei mitus iš paties geriausio Lietuvos vaikų infektologo porfesoriaus V. Usonio:
https://www.delfi.lt/sveikata/zinoti-sveika/5-populiariausi-mitai-apie-skiepus-profesorius-usonis-papasakojo-kaip-yra-is-tikruju.d?id=79856675
Labai verta gerai pamąstyti apie vaikų skiepijimą…

Daugiau įrašų...