Pirmoji pagalba užspringus kūdikiui Jeigu sutrinka kūdikio ar vaiko kvėpavimas, jeigu vaikas pradeda garsiai ir triukšmingai kosėti, galima įtarti, kad į jo kvėpavimo takus pateko svetimkūnis. Dažniausiai užspringstama, kai į kvėpavimo takus patenka blogai nurytas maistas ar skystis. Vaikas gali įkvėpti įvairiausių mažų daiktų – saldainukų, sagų riešutų ar kitko. Neretai vaikai užspringsta maitinami iš buteliuko, kai čiulptuko skylutė per didelė, ar kai jie paliekami valgyti be priežiūros. Užspringimas – tai kvėpavimo sutrikimas, kurį sukelia svetimkūnis, patekęs į nosiaryklę, gerklas, gerklę. Dėl svetimkūnio į plaučius patenka mažiau oro arba jo visai nepatenka. Jei užspringstama iš dalies, vaikas dar pajėgia įkvėpti oro, bet jei kvėpavimo takai visiškai užsikemša, jis gali uždusti. Svetimkūnis dirgina kvėpavimo takų gleivinę ir sukelia balso stygų bei bronchų spazmą, todėl oro į plaučius nepatenka. Dėl minėtų spazmų ir dėl oro stokos vaikas dūsta ir gali mirti. Pirmoji pagalba:
-
Jei užspringęs vaikas kosti, leiskite jam iškosėti svetimkūnį pačiam.
-
Jei kūdikis svetimkūnio pats neiškosti ir ima dūsti:
1.paguldykite jį ant rankos kniūpsčią galva žemyn. Galvytę pirštais prilaikykite už apatinio žandikaulio, kad kvėpavimo takai būtų atviri.
2.Penkis kartus stuktelkite delnu tarp menčių.
3. Apverskite kūdikį veiduku aukštyn ir patikrinkite burnytę. Jei svetimkūnis matosi, išimkite jį.
4.Jei svetimkūnis neiškrito, ant savo rankos paguldykite kūdikį kad galvytė būtų žemiau nei kojytės, veiduku aukštyn ir penkis kartus pirštais staigiai spustelkite krūtinę. Vėl patikrinkite, ar burnoje nėra svetimkūnio.
Jei nesiseka pašalinti svetimkūnio, tris kartus kartokite 1-4 veiksmus. Atlikdami minėtus veiksmus ir nepaleisdami kūdikio iš rankų, skubėkite kviesti greitąją medicinos pagalbą
telefonu 112
-
Kartokite 1,2, 3, 4 veiksmus tol, kol svetimkūnis iššoks arba kol atvyks medicinos pagalba.