Tęsiame apie stuburo sandarą. Šiandien apie tarpslankstelinius diskus…
Tarp stuburo slankstelių yra kremzlinės plokštelės, vadinamos tarpslanksteliniais diskais. Jos jungia du gretimus slankstelius. Tarpslankstelinių diskų funkcija – amortizuoti spaudimą, trenkimą ir pan. Kiekvienas diskas sudarytas iš tvirto skaidulinio žiedo – skaidulinių skaidulų ir drebutinės masės branduolio centre. Tarpslankstelinis diskas gali lengvai deformuotis. Judriausia stuburo dalis yra kaklinė ir juosmeninė stuburo sritys.
Mažiausiai judri krūtininė. Kai stuburas juda, vienas jo šonas susispaudžia, kitas išsitempia, tuo pačiu metu tarpslankstelinis branduolys pasislenka į ištemptą šoną. Tarpslankstelinių diskų skaidulinis žiedas yra labai tvirtas, tačiau beveik nuolat yra veikiamas spaudimo jėgos: einant, sėdint, keliant, nešant daiktus ar atliekant kokius fizinius pratimus. Tarpslanksteliniai diskai pailsi tik žmogui gulint ar taisyklingai atliekant tempimo pratimus.
Kai spaudimo jėga yra pasiskirsčiusi po visą diską vienodai, jis gali išlaikyti didelį spaudimą mažai pakitęs. Tačiau nešant sunkius daiktus vienoje rankoje ar keliant sunkius daiktus netaisyklingai pasilenkus, ilgai sėdint netaisyklingai, yra spaudžiamas tik vienas tarpslankstelinio disko kraštas. Todėl jis lengvai deformuojasi. Jeigu toks netolygus spaudimas kartojasi dažnai ar trunka ilgą laiką, diskai negrįžtamai deformuojasi. Ypač lengvai deformuojasi jauno žmogaus diskai, kai kaulai ir jų jungtys dar tik formuojasi. Tačiau svarbu atkreipti dėmesį, kad lengvai deformuojasi ir vyresnio amžiaus žmonių diskai dėl prarasto kaulų bei kremzlinio audinio tamprumo. Su amžiumi plokštėja diskai ( kartais nesimetriškai ), susidaro senatvinės deformacijos, mažėja žmogaus ūgis. Dėl sumažėjusio tarpslankstelinių diskų elastingumo bei tamprumo, dėl senatvinės stuburo deformacijos, žmogaus ūgis per laiką sumažėja net keletą cm.