sveikos gyvensenos ritmu logotipas png

Saulės malonumai gali sukelti labai rimtų sveikatos problemų ( apie odos vėžį)

Savaitgalį poilsiaudama prie jūros perskaičiau labai įdomų straipsnį apie saulės malonumus bei jos galimą žalą. Gal tai sutapimas, o gal tai įspėjimas.
Kai mūsų šalį alina ( taip tikrai, alina, kas jau senokai bebuvo ) tokie intensyvūs karščiai, visi puolame išsirengti. Tai darome ne tik dėl to, kad karšta, bet ir siekdami gražaus įdegio bei kuo daugiau prisigaminti vitamino D ( apie kurio trūkumą pastaraisiais metais vis dažniau ir garsiau pradeda kalbėti medikai ). Tik mažai kas žino saulės ne tik naudą, bet ir labai blogas pasekmes. Nuo intensyvaus įdegio atsirandančios odoje raukšlės, tai darosi niekis lyginant su tuom ką galime patirti po keletos metų, o mūsų vaikai tik savo senatvėje. Apie visa tai perskaičiau žurnale “Raktas“, kuriame profesorė dr. Matilda Bylaitė-Bučinskienė dalina patarimus. Gal ir kvailas mano įsitikinimas – tikėti tik tais, kurie kalba remdamiesi rimtais ( tikrais ) moksliniais tyrimais, bet tokia jau aš esu. Visą laiką galvojau, kad išsitepus odą apsauginiu kremu su kuo didesniu SPF, apsisaugosime nuo odos vėžio. Gal gerai… Kuo mažiau žinai, tuo ramiau. Bet tas noras domėtis, verčia daug skaityti. Tad pamačiusi profesorės patarimus labai apsidžiaugiau. Tad trumpai perpasakosiu ką naujo ir įdomaus sužinojau.
Didžiausią riziką susirgti odos vėžiu turi tie žmonės, kurie lauke ant tiesioginės saulės spindulių praleidžia daugiau nei 1 valandą dienoje: sportininkai, darbininkai, statybininkai, sodininkai/ daržininkai… Dažniausiai vyrams būdinga nugaros, krūtinės ar pečių srities vėžys, nes esant karštam orui visi linkę kuo daugiau išsirengti, o moterims – blauzdų bei šlaunų. Taip pat galimi veido, kaklo ar viršugalvio pavojingi dariniai.
Lietuviai skaitomi baltaodžiais ir tai reiškia, kad mūsų oda yra laibai jautri saulės spinduliams bei jų žalingam poveikiui. Pasaulyje išskiriamos 6 odos grupės. Lietuvos gyventojų oda yra I, II arba III tipo, o Pietuose gyvenančių žmonių oda – IV, V ar VI tipo. Ilgėliau būnant saulėje, mūsų odoje gaminasi melaninas, atsakantis už odos pigmentaciją. Tiek, mes, tiek tamsiaodžiai turime tokį patį melanocitų skaičių ( tai ląstelės, gaminančios pigmentą ), tačiau pas tamsiaodžius jų pagaminama daugiau. Pigmentas lemia odos, akių, plaukų spalvą. Kuo jo mažiau, tuo didesnė rizika įdegti, nudegti ir išprovokuoti vėžinius odos susirgimus. Dauguma lietuvių turi II arba III tipo odą. Bet net 20 proc lietuvių turi I tipo odą, dėl ko jie labai rizikuoja nudegti iki raudonumo bei pūslių.
Odos vėžio atsiradimui pigmentinių dėmių skaičius odoje nėra kriterijus. Melanoma gali atsirasti, net jei pas žmogų viso kūno odoje tėra tik 20 apgamų. Pastarųjų skaičius pas kiekvieną individualus ir jį įtakoja įvairūs veiksniai. Tokie kaip paveldėjimas ar vaikystėje saulės spindulių išprovokuoti. Stiprus nudegimas vaikystėje ar jaunystėje, gali labai padidinti apgamų skaičių bei vėžio riziką. Dėl to, odos gydytojai nuolat kartoja, kad tėvai privalo labai įdėmiai saugoti savo vaikų odą nuo saulės. Iki 3 metų vaikams negalima būti tiesioginės saulės spinduliuose. Apgamų skaičių taip pat lemia ir tai kaip parėjo ankstyvasis vaisiaus periodas ar kokia buvo mamos sveikatos  bei emocinė būklė. Svarbu žinoti, kad apgamų gali būti ne tik ant odos. Pigmentinių ląstelių sankaupų gali būti ir akių gleivinėje, akių dugne, genitalijose, vidaus organuose ir smegenų dangaluose.
Kas dar mane nustebino… Nuo ultravioletinių saulės spindulių oda praranda elastingumą bei darosi plona ir raukšlėta. Saulės spinduliai naikina kolageną – medžiagą atsakingą už odos elastingumą bei stangrumą. Pas mus vyrauja grožio kultas, kai žmonės vaikosi mados ir gerą įdegį supranta kaip grožio dalyką. Tačiau jie greičiau sureaguoja į odoje atsiradusias raukšles, nes jos greičiau pasimato. O odos vėžys gali išsivystyti tik po kokių 20-30 metų. Praėjus intensyviajam deginimosi sezonui daug kas susirūpina savo odos sausumu bei raukšlių atsiradimu, bet ne galimu gilesniu odos pakenkimu.
Kaip dėl vitamino D pasigaminimo? Organizmas vitamino D pasigamina, jei kasdien pabūtume gryname ore bent jau po pusvalandį. Saulės šviesios trūkumas sukelia žmonėms depresijas, nes šviesa stimuliuoja mūsų hipofizę, kuri gamina endorfinus – laimės hormonus.
Lankymasis soliariumuose nėra labai idealus išeities taškas. Tie jauni žmonės, kurie reguliariai – maždaug po 20 kartų per metus – lankosi soliariumuose, padidina riziką susirgti odos vėžiu net 75 proc! Soliariumų mėgėjai rizikuoja susirgti ir akių dugno melanoma. Viso pasaulio gydytojai nori atkreipti dėmesį, kad pati didžiausia žala odai yra padaroma jaunystėje, nes tada žmogus būna aktyviausias. 3 stiprūs nusvilimai saulėje taip, kad oda stipriai parausta ir iškyla pūslių ( tai būtų priskiriama II laipsnio nudegimui ), labai padidina melanomos riziką. 
Melanoma gali būti paveldima, tada susergama jaunesniame amžiuje, bet dažniausiai ji diagnozuojama sulaukusiems 50-60 metų. Tai nėra jaunų žmonių bėda, nors ši sunki liga – neretai jaunystės nerūpestingumo pasekmė.
Ankstyvųjų stadijų odos vėžį ir melanomą galima išgydyti. Jei pastebėjote apgamą, kurio dydis, kontūras ir (arba) spalva keičiasi, tuoj pat būtina kreiptis į gydytoją dermatologą. Specialisto apžiūra būtina, jei kurioje nors kūno vietoje, ypač atviroje saulės spinduliams, atsiranda daugiau kaip 2 mėn. negijanti žaizdelė.  Melanoma yra neprognozuojamas, retas, bet labai piktas navikas. Jis turi savybę plisti į kitus organus, todėl labai svarbu laiku pastebėti ir skirti gydymą. Gydymas – tai šalinimas. Geriausia prognozė esant I stadijai.  Melanomai atsirasti didžiausią įtaką turi saulė, ypač stiprūs nudegimai vaikystėje. Labai didina rizika lankymasis soliariumuose. Žinoma ir genetika. Melanomoms, kurios vystosi iš apgamų, svarbūs ABCDE kriterijai-kraštas, forma, spalva, tolygumas, iškylumas, dydis. Pačios pikčiausios lygios, mažos, juodos, užaugančios greitai ( per kelis mėn) melanomos. Dar vienas rizikos faktorius – stresas, nes melanoma labai susijusi su emocijomis. Stresas silpnina imunitetą, apsaugines organizmo funkcijas. Kiekviena liga – tai susikaupusių negatyvių emocijų pasekmė. 
Taigi, kaip saugotis saulės? Saulės venkite tarp 11 ir 15 val., kai ji yra stipriausia. Kūno odą būtina teptis apsauginiais kremais, kurių SPF ne mažesnis nei 30, o veidą, krūtinę, dekoltė, ausis, pakaušį – 50 SPF. Išsitepti reikia 20 min prieš einant į paplūdimį ir teptis kas 2 val. Vaikus rengti apsauginiais kostiumėliais, dengiančiais visą kūną. Uždėti skrybėlaites, dengiančias pečius bei nosį.  Kremai saugo tik nuo nudegimo saulėje, bet ne nuo vėžio. Jeigu gulite ir deginatės, pasitepę apsauginiais kremais, jie tik padeda odai nenusvilti, neapskrusti, neišdžiūti lyg Afrikos žemė. Bet odos pažeidimai vis tiek vyksta, jeigu parudavote, vadinasi spinduliai perėjo ir pasiekė savo tikslą.
Visas straipsnis yra žurnale “Raktas“ 2018-06 mėn. Nr. 6(141)

Daugiau įrašų...