sveikos gyvensenos ritmu logotipas png

Pirmoji pagalba susižeidus vaikui

Pirmiausia susižeidusį vaiką reikėtų pasistengti nuraminti, paguosti, tuo pat metu suaugusysis turėtų nepasimesti ir įvertinti sužeidimą. Jeigu vaikas susimušė, sumušta vieta patino, ją reikia šaldyti, suteikti ramybę.
Pagal tai, kaip susižeidžiame, žaizdas galima suskirstyti į pjautines (padarytas aštriu daiktu), draskytines (nelygiais kraštais), muštines (padarytas buku daiktu), durtines (turinčias kiaurinę vietą ir gilų kanalą), šautinės, kastinės ir nubrozdinimus (pažeistas tik paviršinis odos sluoksnis).
Teikiant pirmą pagalbą, nesvarbu, koks žaizdos pobūdis, svarbu žaizdą sutvarstyti steriliu tvarsčiu, prieš tai žaizdos kraštus ir aplinkinį plotą praplovus dezinfekuojamuoju skysčiu.
Jei žaizda didelė, stipriai kraujuoja, reikia pasistengti sustabdyti kraujavimą nestipriai spaudžiant žaizdą steriliu tvarsčiu ir kviesti greitąją medicinos pagalbą.
Jei sužeidimas nesunkus, žaizda galima pasirūpinti patiems.
Pagrindiniai žingsniai:
  • žaizdos išvalymas,
  • apsauga nuo bakterijų,
  • gijimo skatinimas.
Nuplauti žaizdą galima tiesiog po tekančiu vandeniu, tinka muilas.
Esant įpjovimams ar įdrėskimams, nubrozdinimams, kraujas paprastai savaime nustoja tekėti, kadangi dažniausiai kraujavimas yra kapiliarinis. Reikia steriliu tamponu nuvalyti odą aplink žaizdą, valant braukti tolyn nuo žaizdos. Nuo žaizdos nuimti neįsmigusius svetimkūnius, nusausinti odą aplink žaizdą. Jei sužeidimas nedidelis, reikia užklijuoti pleistrą, jei didesnis – apvynioti bintu. Jei leidžia sąlygos, geriausia palikti nustojusią kraujuoti žaizdą atvirą, tada ji geriau gyja.
Jei žaizdoje yra įsmigęs svetimkūnis, nesistenkite jo išimti. Jis gali būti užkimšęs žaizdą, traukdami jį galite dar labiau pakenkti. Reikia apdengti žaizdą marle ar bintu, bandyti stabdyti kraujavimą, pažeistosios vietos nespaudžiant ir kreiptis pagalbos į specialistus.

Pirmoji pagalba

1. Nuraminti sužeistąjį.
2. Apnuoginti sužeistą sritį ir nustatyti, kokia žaizda.
3. Stabdyti kraujavimą.
4. Nuimti nuo sužeistos galūnės žiedus, apyrankes, atlaisvinti drabužius ar batus.
5. Sutvarstyti žaizdą (esant galimybei, aptepti žaizdos kraštus 5 proc. jodo spiritiniu tirpalu, jei žaizda ne kiaurinė, užpilti 3 proc. vandenilio peroksido tirpalu, uždėti sterilų tvarstį, jį pritvirtinti).

6. Jei žaizda užteršta žemėmis, būtina skubiai kreiptis į gydytoją, kad suleistų serumo nuo stabligės.

7. Malšinti skausmą.
8. Įtverti ir pakelti sužeistą galūnę, suteikti patogią padėtį.
9. Kreiptis į gydymo įstaigą.

Taisyklės teikiant pirmąją pagalbą

1. Žaizdos negalima plauti vandeniu ir vaistais, barstyti milteliais ir tepti tepalais, kadangi šios priemonės trukdo žaizdai gyti, perneša nešvarumus nuo odos ant pačios žaizdos. Dėl to oda gali supūliuoti.
2. Negalima šluostyti nuo žaizdos smėlio, žemių ir pan., nes tokiu būdu žaizdą užteršiančių medžiagų pašalinti nebus įmanoma, o tik bus giliai įtrinti nešvarumai ir labiau užkrėsta žaizda. Žaizdą išvalyti gali tik gydytojas.
3. Iš žaizdos negalima šalinti kraujo krešulių, nes tai gali sukelti stiprų kraujavimą.
4. Negalima žaizdos apvynioti izoliacine juosta.
5. Teikiant pirmąją pagalbą susižeidus, pirmiausia reikia išimti iš vaistinėlės sterilios medžiagos tvarstį ir aprišti žaizdą. Jeigu dėl kurios nors priežasties sterilaus tvarsčio nėra, tai galima naudoti švarią nosinę, švarų skudurėlį. Ant to skudurėlio vietos, kuri uždengia pačią žaizdą, pageidautina užlašinti kelis lašus jodo, kad susidarytų dėmė, didesnė už žaizdą, o po to skudurėlį uždėti ant žaizdos. Ypač naudinga taip naudoti jodą, kai žaizdos užterštos.

Daugiau įrašų...