sveikos gyvensenos ritmu logotipas png

Nuodingi augalai ir pirmoji pagalba

nuodingas augalas

Kambariniai augalai

Ar žinojote, jog beveik visi kambariniai augalai labiau ar mažiau nuodingi. Todėl mažam vaikui neleiskite jų liesti, o juo labiau ragauti. Kūdikio kambaryje neturėtų būti filodendrų, fikusų, sansevjerų, kaladžių, azalijų, smidrų, aukubų, anturių, kalijų, jukų, fatsijų, krotonų, kiauliauogių, mandevilų, difenbachijų, oleandrų, ceropegijų, strelicijų, monsterų, kai kurie pachipodiumų, karpažolių, gebenių, kai kurios raktažolių ir ciklamenų. Tai toli gražu ne pilnas sąrašas.
Pirmiausia iš mažo vaiko kambario išneškite visus fikusus, ypač smulkialapius, kurie žiemą numeta dalį lapų.

fikusai

Nukritusį lapą suvalgęs arba baltų sulčių lyžtelėjęs mažylis gali atsidurti ligoninėje. Nuodų sudirginta gerklė patinsta ir kūdikis ima dusti. Nekarpykite ir nepersodinėkite fikusų prie mažų vaikų, nes iš žaizdų bėgančios sultys garuoja ir gali sukelti alergiją. Fikusas labai stipriai alergizuoja ir gali sukelti bronchinę astmą. Stipriausių alergenų sąraše šis augalas yra trečias iš eilės po dulkių ir kailio. Gerai nusiplaukite rankas prieš imdami į glėbį vaiką, nes ant jūsų odos užtiškusios fikuso sultys gali pakenkti jautriai jo odelei. Jeigu pastebėjote, kad šeimos nariai, atsiradus namuose fikusui, ėmė kosėti, dusti, jiems peršti akis ir odą – nedelsdami išgabenkite augalą iš namų.

fikusas

Turbūt atkreipėte dėmesį, kad ant oleandro lapų ir žiedų dažnai būna nustipusių musių. Paukščiai ir gyvūnai, paragavę šio augalo, nugaišta. Neleiskite vaikams kramtyti lapų, laužyti ir maigyti šakų. Žydinčio oleandro geriau nelaikyti miegamajame, nes nuo stipraus žiedų kvapo gali pradėti skaudėti galvą. Nuodingas visas augalas, todėl jį genėkite, dauginkite ir persodinkite tik su pirštinėmis, saugokitės, kad sulčių nepatektų į akis.
Karpažolių sultys sunkiai apnuodija organizmą, o patekusios į akis sukelia stiprų uždegimą. Indai nuodais tepdavo strėlių antgalius, o Javoje karpažolių sultimis sukeldavo pykinimą. Nuodingos ir Kalėdų žvaigždės – puansetijų sultys. Jeigu neplanuojate jos pražydinti kitais metais, išmeskite nelaukdami, kol pradės džiūti ir kristi lapai, nes vaikas gali rasti ir suvalgyti.
Nuodingi visi Arum šeimos augalai – difenbachijų lapai, monsterų ir kaladžių – lapai ir stiebai , filodendrų lapai (kai suvalgoma daug), anturių visas augalas, arizemų šaknys. Nuo didesnio kiekio difenbachijoje slypinčių nuodų gali ištikti mirtis.Užtenka keletą sekundžių palaikyti lapelį burnoje ir kalbėti nepajėgsite – liežuvis ir burna nutirps. Gražios, bet labai nuodingos kiauliauogių uogos traukia net didesnius vaikus. Atiduokite augalą draugams ar išvežkite pas gimines, kad neviliotų akies.
Vaikams labai knieti pačiupinėti ar paragauti kvapnius didžiulius brugmansijų žiedus. Tai durnaropių giminaitės, jos labai nuodingos. Kol vaikai maži, namuose neturėtų būti ir labai didelių bei sunkių augalų, kurie pajudinti gali užvirsti ir sužeisti. Smalsus vaikelis gali susižeisti kaktuso dygliais.
Nuodingi amarilių, hiperastrumų ir narcizų svogūnai – neleiskite vaikams jų lupinėti, pjaustyti ir juo labiau kišti į burną.

Lauko augalai

lauko augalai

Neleiskite vaikams į burną kištis buksmedžių lapų, stebėkite, kad neskabytų rododendrų ir kalmijų. Prinokę šeivamedžių vaisiai valgomi, neprinokę vaisiai ir žiedai gali nestipriai apnuodyti. Lapai, šakos ir žievė nuodingi. Ligustrų vaisių verčiau neliesti. Sukučių (Ipomea), pelėžirnių sėklos ypač pavojingos mažiems vaikams. Gali apnuodyti ir robinijų žievė, jauni lapai, ankštys ir sėklos. Visterijų sėklos ir ankštys taip pat nuodingi. Vaikas gali stipriai apsinuodyti suvalgęs dvi sėklas. Himalajiniai pėdlapiai taip pat pavojingi, išskyrus ryškiai raudoną apyvaisį.
Dėmėtoje maudoje ( Conium maculatum ) slypi mirtini nuodai – nelieskite jų be pirštinių, nečiupinėkite, ypač kai augalas drėgnas. Ne veltui Graikijoje šio augalo ekstraktu nuodydavo nusikaltėlius. Labai nuodingos ir kanadinės kraujalakės – nuo šaknų iki žiedų. Gražūs ir pažiūrėti trapūs auskarėliai savyje slepia stiprius nuodus. Suvalgius daug lapų galima numirti. Labai nuodingos juodžolių šaknys ir uogos.
Nuodingi ir bugienio vaisiai, nors nemirtini.
Nors sakoma, kad žmogus visaėdis kaip kiaulė ir gali maitintis tais pačiais produktais, suvalgius daug žalių ąžuolo gilių gali sutrikti inkstų veikla. Apnuodyti gali ir kaštonai, kaštonų žiedai bei lapai. Vaikas apsinuodija suvalgęs tiek kaštonų, kiek sveria 1 proc. jo kūno. Nevalgykite rabarbarų lapų, tik lapkočius. Laikykite vaikus atokiau, kai persodinate vilkdalgius, pakalnutes, hiacintus, paukštapienes ir gloriozas. Jų šakniastiebiai, šakniagumbiai ar svogūnėliai gali sudirginti jautresnę odą. Ypač nuodingi hiacintai. Nereikėtų valgyti neprinokusių raudonojo šilkmedžio vaisių, laižyti pieniškų augalo sulčių. Neleiskite vaikams kišti į burną raganių, pentinių, eleborų, plukių, kurpelių, pavasarinio adonio, rusmenių, hortenzijų, tabako, dumplūnių, bulvių lapų, žiedų ir uogų, penkialapio vinvyčio ir lantanų uogų, tegul jie per metrą apeina žalčialunkius.

Kad nelaimė aplenktų namus

Neleiskite vaikams gerti nežinomų augalų nektaro, gaminti „arbatų” iš jų lapų. Nemanykite, kad augalas nenuodingas, jeigu jį ėda gyvūnai ar lesa paukščiai – jie būna atsparūs nuodams. Nedeginkite nuodingų augalų ir neuostykite jų dūmų. Nelieskite nežinomų augalų plikomis rankomis, nevalgykite uogų ar vaisių ir neleiskite to daryti vaikams. Jiems visos uogytės gražios ir skanios. Nuo mažens mokykite vaikus atpažinti nuodingus augalus ir aiškinkite, kodėl jų negalima liesti ir valgyti. Kaip taisyklė baltos kambarinių augalų sultys yra nuodingos. Jeigu vaikas nepaiso jūsų draudimų, namuose apskritai neturėtų būti gėlių.
Pirmoji pagalba suvalgius nuodingą augalą:
* jei tinsta ir peršti burnos gleivinė – duoti vaikui burnoje palaikyti ledo gabaliukų arba šalto vandens – tai apmalšins skausmą (jei nelaimė įvyko lauke ir negalima gauti nei ledo, nei vandens – galima nupirkti porciją ledų, tačiau būtina prižiūrėti, kad vaikas jų nenurytų) ;
* be gydytojo nurodymo negalima vartoti jokių medikamentų ar imtis medicininių procedūrų;
* būtina nedelsiant kreiptis į ligoninę, kartu paimti ir apsinuodijimą sukėlusį augalą arba jo dalį.
Pirmoji pagalba prisilietus prie nuodingų augalų:
* pasitraukti nuo alergizuojančio augalo;
* nuplauti sąlyčio su augalu vietą šaltu vandeniu;
* kuo skubiau kreiptis į gydytojus, ypač jei vaikas pradeda dusti arba smarkiai tinsta kūnas.

Daugiau įrašų...