Pirmas žingsnis siekiant apsaugoti vaikus nuo nudegimų – suprasti, kokios dažniausios nudegimų priežastys ir tipai:
-
Terminiai nudegimai nutinka dėl garų, karšto vonios vandens, apvirtusių kavos puodelių, karšto maisto ar kitų skysčių.
-
Odos nudegimai saulėje atsiranda dėl ultravioletinių saulės spindulių stipraus ir/ar ilgalaikio poveikio.
-
Cheminiai nudegimai nutinka nurijus stiprias rūgštis (pvz., kanalizacijos valiklį), šarmų ( indų ploviklio ar skalbiklio) arba išsiliejus cheminėms medžiagoms (pvz., balikliui) ant odos ar akių.
-
Elektros nudegimai atsiranda dėl sąlyčio su elektros srove. Dažnai tai nutinka įkišant pirštus ar daiktus į elektros lizdus ir pan.
Žinodami, kokio sunkumo nudegimą vaikas patyrė, galėsime suteikti atitinkamą pirmąją pagalbą. Visi nudegimai turi būti greitai gydomi, kad sumažėtų nudegusios vietos temperatūra ir sumažėtų odos bei apatinių audinių pažeidimai (jei nudegimas stiprus).
Mūsų vaikai labai smalsūs ir judrūs. Jie domisi aplinka ir stengiasi kuo daugiau visko pamatyti. Todėl labai svarbu, kad visi aštrūs, karšti, smailūs ir kiti vaikų amžiui nesaugūs daiktai būtų padėti kuo toliau ir jiems nepasiekiamoje vietoje. Labai dažnai pasitaiko atvejų, kuomet pasidarome karštos arbatos ar kavos ir tuo pačiu vaikutį pasisodiname ant kelių. O vaikas, tai ne mes – nemoka ramiai ilgą laiką išsėdėti. Todėl dėl mūsų neapdairumo galime sulaukti nelaimės, kai kiek praradus mūsų budrumą ar trumpam nusisukus, vaikas čiumpa karštą puoduką ir jį išsilieja ant savęs. Ar pradėjusiam ropoti vaikui, labai smalsu pačiupinėti židinyje smagiai traškančią liepsnelę ir savo mažomis rankutėmis paliečią įkaitusį židinio durelių stiklą.
Nudegimus galima suskirstyti į tris rūšis, pagal jų sunkumą:
-
Pirmojo laipsnio nudegimai. Tai viršutinio odos sluoksnio pažeidimai, pasireiškiantys paraudimu ir skausmingumu;
-
Antrojo laipsnio nudegimai. Odai padaroma didesnė žala, nes pažeidžiamas ir antrasis jos sluoksnis. Oda tampa skausmingam atsiranda pūslės;
-
Trečiojo laipsnio nudegimai. Tai patys rimčiausi nudegimai, sunaikina visą odą, kartu gali pažeisti ir raumenų audinius.
Pirmojo laipsnio (paviršiniai) nudegimai:
Paviršinis (negilus) nudegimas yra lengviausias nudegimų tipas. Jie apsiriboja viršutinio odos sluoksnio pažeidimu:
Požymiai ir simptomai: šie nudegimai sukelia paraudimą, skausmą ir nedidelį patinimą. Oda sausa be pūslių.
Gijimo laikas: Gijimo laikas apie 3–6 dienas – paviršinis odos sluoksnis virš nudegimo gali nusilupti per 1 ar 2 dienas.
Antrojo laipsnio nudegimai:
Šie nudegimai yra rimtesni ir apima ne tik viršutinį odos sluoksnį, bet ir dalį po juo esančio sluoksnio.
Požymiai ir simptomai: Nudegusi vieta yra ryškiai paraudusi ( nuo ryškiai rožinės iki vyšninės raudonos spalvos). Jose stebimos pūslelės, pūslės. Gali patinti. Pažeista sritis skausminga. Pūslelės kartais plyšta ir tose vietose šlapiuoja.
Gijimo laikas: Gijimo laikas skiriasi priklausomai nuo nudegimo sunkumo bei pažeisto ploto dydžio. Tai gali užtrukti iki 3 savaičių ar ilgiau.
Trečiojo- ketvirto laipsnio nudegimai:
Šie nudegimai yra rimčiausias nudegimų tipas. Jie apima visus odos sluoksnius bei ten esančias nervų galūnes ir gali patekti į gilesnius audinius.
Požymiai ir simptomai: paviršius atrodo sausas ir gali atrodyti baltas tarsi vaškas, odinis, rudas arba apdegęs – juodas. Skausmas gali būti nedidelis arba jo visai nebūti, arba vieta iš pradžių gali jaustis nutirpusi dėl nervų pažeidimo.
Gijimo laikas: Gijimo laikas priklauso nuo nudegimo sunkumo. Gydymas labai sunkus ir ilgas. Dauguma tokių pacientų gydomi odos persodinimo operacijomis, kurių metu sveika oda paimama iš kitos kūno dalies ir chirurginiu būdu įterpiama ant nudegusios žaizdos.
Vaikas apsidegino: ką daryti?
-
Pirmiausia, kiškime pažeistą vietą po tekančiu drungnu vandeniu 15-20 min. Nevėsinama šiluma toliau skverbiasi į odą, todėl šilumos šaltinį pašalinti yra būtina. Taip išvengsime gilesnio nudegimo.
-
Nelieskite, neimkite nudegusios odos skiaučių, nepradurkite pūslių, nesvarbu, kokio dydžio.
-
Nuimkite papuošalus, laikrodžius ar kitus aksesuarus, kurie gali dirginti pažeistą vietą.
-
Nenaudokite jokių purškalų (aerozolių), tepalų ar kitų naminių vaistų (taukų, aliejaus ar pan.). Tai tik komplikuoja ir pasunkina gydymą ( jie gali pagilinti nudegimą ir padidinti infekcijos riziką).
-
Nespauskite nudegusios vietos.
-
Jei vaikas nudegė veidą arba didesnį bet kurios kūno dalies plotą, nesvarbu, koks nudegimo laipsnis, nedelsdami su juo vykite į gydymo įstaigą.
-
Mažyliui pradėjus klykti, nepasimeskite, – tai natūrali reakcija, nes, nudegus net ir nedidelį plotą, stipriai skauda. Jei odos vientisumas nepažeistas, nedelsdami pažeistą vietą 15-20 min. panardinkite į šaltą vandenį. Šaltas vanduo sumažins skausmą, neleis nudegimui pažeisti gilesnių audinių. Nenaudokite ledo, nes jis gali padaryti dar daugiau žalos pažeistai odai.
-
Duokite vaikui acetaminofeno arba ibuprofeno nuo skausmo vadovaudamiesi vaisto aprašu ant pakuotės.
-
Kai nudegusios kūno dalies negalite panardinti į šaltą vandenį, ant jos uždėkite švarios nepūkuotos medžiagos skiautę, suvilgytą kiek galima šaltesniame vandenyje ir nugręžtą. Kas 2-3 min. šaltus kompresus keiskite, kol aprims skausmas.
-
Skausmui aprimus, pažeistą vietą švelniai prisiliesdami nusausinkite sterilia marle arba švarios nepūkuotos medžiagos skiaute.
-
Pažeistą vietą nespausdami apriškite sterilia marle arba švaria (sausa) nepūkuotos medžiagos skiaute taip, kad mažylis negalėtų prie jos prisiliesti.
-
Ypač yra pavojingi III° nudegimai, t.y. kai nudegusios vietos oda yra pabalusi arba įvairiai parudavusi – patamsėjusi. Esant III° nudegimui, namuose pagalba neteikiama, nedelsiant vykstama į gydymo įstaigą.
-
Jei, nudegimui sugijus, liko randų, galima tepti juos specialiu geliu, skirtu nudegimams gydyti. Pradėjus juo gydyti dar šviežius randus, galima išvengti jų sukietėjimo. Rando audinį reikia tepti kelis kartus per dieną, švelniai trinant tol, kol gelis visiškai susigers. Gelis paprastai gerai toleruojamas. Juo tepant vietinis odos sudirginimas pasitaiko ypač retai.
Jei nudegimas – gilus, didelio ploto būtinai kvieskite skubią pagalbą ar vykite patys į artimiausią priėmimo skyrių.
Neduokite vaikui valgyti ir gerti iki kol neapžiūrės medikai. Stebėkite vaiko būklę dėl galimo šoko.
Jei vaikas netenka sąmonės, atverkite jo kvėpavimo takus ir įvertinkite kvėpavimą. Jei kvėpuoja, paverskite vaiką į stabilią kūno padėti: jei vaikas nekvėpuoja, pradėkite pradinį vaiko gaivinimą ( 2 įpūtimai ir 30 krūtinės ląstos paspaudimų ). Skambinkite 112!